Erken Seçimde Son Durum - HizmetTV İnternet Sitesi
HizmetTV İnternet Sitesi
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | İletişim |

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Erken Seçimde Son Durum

Köşk Meclis'e gönderdi

Kategori  Kategori : Siyaset
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 49936
Tarih  Tarih : 18 Ekim 2012, 10:35

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yerel seçimlerin 6 ay öne alınması amaçlanan anayasa değişikliği teklifinin reddedilmesinin ardından Köşk de dün düzenlemeyi Meclis'e yeniden iade etti.  Peki, bundan sonra ne olacak? Hangi parti teklif için ne diyor?

 

Yerel seçimlerin öne alınması için AK Parti ve MHP tarafından verilen anayasa değişikliği teklifi için yapılan gizli oylamalarda 360 kabul, 72 ret oyu çıktı. Çıkan sonuçla anayasa değişiklik teklifi, referandum sınırı olan 330-367 aralığında kaldı.

 

Erken yerel seçim oylamasının ‘referandum aralığında' çıkmasının ardından gözler Köşk'e çevrildi. Eğer, CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül 360 oyda kalan erken seçim oylamasını iade etmeyip onaylarsa 60 gün içinde referandum olacaktı. Ancak Köşk, düzenlemeyi bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye iade etti.

 

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül , kanunu bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye gönderince anayasa değişikliği teklifi komisyonda yeniden ele alınacak ve daha sonra TBMM Genel Kurulu'na gelecek. Ancak TBMM'nin bu durumda teklifi, 367'nin üzerinde bir oyla kabul etmesi gerekiyor. Bu nedenle iade halinde hükümetin önünde ya teklifi yeniden Genel Kurul'a getirmeyerek seçimi erkene alma hedefinden vazgeçme ya da referandum riskini gözeterek yeniden görüşme seçenekleri olacak.

 

Kanunun 367 ve üzerinde bir oyla kabulü halinde ise gözler yeniden Gül'e çevrilecek. Gül, isterse paketi referanduma götürebilecek. Bu yolu seçmezse, kanunu onaylayacak ve yerel seçim erkene alınmış olacak.

 

Gül, referandum kararı da alabilir. Şu durumda kanun Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra Yüksek Seçim Kurulu takvim belirleyecek. Resmi Gazete'de yayımdan sonra en geç 60 gün içinde referandum yapılıyor.

 

TEKLİF NE İÇERİYOR?

Anayasa değişikliği teklifle seçimlerin 6 ay öne alınması amaçlanıyor. Yani teklif, 2014 yılı Mart ayının son pazar günü yapılması gereken seçim 2013 yılı Ekim ayının son pazar günü yapılmasını içeriyor.

 

1 YIL TARTIŞMASI

Anayasanın 67. maddesinde yer alan seçim kanunlarında gerçekleştirilen değişikliklerin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmayacağı düzenlemesi de yine tartışma konusu oldu. Referanduma gidilse ve yasa kabul edilse bile yerel seçimlerin 27 Ekim 2013'te yapılamayacağı tartışması dün tırmanırken Ak Parti ise, bu görüşe karşı çıkıyor.

 

KİM NE DİYOR?

AK Partili Bekir Bozdağ 

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, teklifi, “isabetli” gördüklerini, seçimlerin sağlıklı ortamda yapılmasının tüm partilerin ortak görüşü olduğunu kanlattı  daha önce partilerin bu değişikliği yapmak istediğini ancak girişimlerin sonuçsuz kaldığını kaydeden Bozdağ, "Hepimiz kış şartlarında seçimin ne kadar zor olduğunu görüyoruz. Güvenlik, yol emniyeti, kış şartları dikkate alınarak seçimlerin iklim şartlarının uygun zamana alınmasında hem milletin iradesinin tecellisi hem de propaganda açısından fayda olacak" dedi.

 

CHPLİ Mahmut Tanal

CHP İstanbul Milletvekili Atilla Kart,  "Parlamento olarak seçimi 6 ay öne almak gibi bir yetkimiz yok" diyerek teklifle, seçmenin iadesine müdahale edilmiş olduğunu söyledi.

 

MHPLİ Faruk Bal

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, kış şartlarında seçimin yapılmasının zor olduğunu belirterek, belediye başkanlarının hizmet sunması açısından da değerlendirildiğinde sonbahar aylarında olmasının daha yararlı olduğunu savundu.

 

BDPLİ Ayla Akat

BDP Batman Milletvekili Ayla Akat, AK Parti iktidarı süresince seçimlerin iktidarın süresini güçlendirecek şekilde öne ya da arkaya alındığını ileri sürdü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Siyaset

En Çok Okunan Haberler

KÖŞE YAZILARI

KUR’AN MÜSLÜMANLARINA!19 Ağustos 2015

ANKET

ÜNYE ÇEVREYOLU'NU NASIL BULDUNUZ?

Tüm Anketler

HizmetTV İnternet Sitesi - Ünye Haberleri - Ordu Haberleri - Akkuş Haberleri - Fatsa Haberleri - Çaybaşı Haberleri - Aybastı - Gürgentepe - Altınordu - Gülyalı - Gölköy - İkizce - Kabadüz - Kabataş - Kumru - Korgan - Ulubey - Çatalpınar - Çamaş - Mesudiye - Perşembe Haber Resim Video Arşiv
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi