Bağımlılıktan Uzak Durun - HizmetTV İnternet Sitesi
HizmetTV İnternet Sitesi
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | İletişim |

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Bağımlılıktan Uzak Durun

Zararları ve sonuçları anlatıldı

Kategori  Kategori : Sağlık
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 1023
Tarih  Tarih : 01 Ocak 2013, 12:54

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konferansta öğrencilere sigara, alkol ve uyuşturucunun zararları anlatılırken, çocuklar ve gençlerin aileden ve okuldan, zamanla arkadaş çevresinden etkilendiğini, arkadaş çevresinde kabul edilmek için çevresinin baskısına dayanamayarak aşağılık duygusu ile uyuşturucu kullanmaya başladığı belirtilerek “Sanıldığının aksine, uyuşturucu ile ilk temas, sokak başında bilinmeyen satıcı vasıtası ile değil, bilakis arkadaş çevresiyle olmaktadır.” denildi.

Ünye Belediye Kültür Sitesi’nde düzenlenen konferansa Ünye Kaymakamı Mustafa Demir, Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Erdem, Milli Eğitim Şube Müdürü Vahit Duran, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Konferansta öğrencilere sigara, alkol ve uyuşturucunun zararlarını anlatan Özel Maltepe Tıp Merkezi Uzmanı Dr. Yüksel Hantaş, “Sigara insan vücuduna bilinen yüz otuzdan fazla zarar vermektedir. Verem, kanser, felç, şeker hastalığı, beyin hastalığı, damar tıkanıklığı gibi onlarca hastalığın sebebi olan sigara kesinlikle uzak durulması gereken bir olgudur. Son yıllarda sigaraya karşı belirli bir hassasiyet oluşmasına rağmen bir kesim ısrarla sigara içmeye devam etmektedir. Amacımız sigaranın zararlarını ortaya koyarak genç neslin sigaradan uzak durmasını sağlamaktır. İçki ve özellikle uyuşturucu da sigara kadar sinsi ve insan bedenine zarar veren ürünlerdir. Sigara, içki ve uyuşturucu bedene verdiği zararlar kadar sosyal sorunlar da sebep olmaktadır.”

Gençleri uyuşturucudan korumada en büyük görev aileye düştüğünü vurgulayan Hantaş, şunları kaydetti:

“Aile, toplumun en küçük kurumu ve hücresidir. En başta anne ve baba, çocuklara örnek olmalıdır. Çocuklar her türlü sıkıntılarını ve problemlerini öncelikle anne - babalarına açabilmeli, problemler önce aile büyüklerince değerlendirilmelidir. Gerçek sevgi ve mutluluğu kendi yuvalarında aramalı, Kötü arkadaş gruplarından uzak durmalı. Bu kişiler söz ve davranışlarından kolayca anlaşılabilir. Boş zamanları yararlı şekilde değerlendirebilmeli. Okuma, spor, kültürel etkinlikler gençlik çağı, halk arasında söylendiği gibi delikanlılık dönemidir. İçinde bulunulan bu çağın gereği olarak her zaman problem yaratabilecek hareketlerde bulunulabilir. Bu nedenle büyüklerin uyarıları dikkate alınmalıdır.”

Gençleri uyuşturucunun içine çeken alt kültüre de değinen Hantaş, “İçki, uyuşturucu kumar, şans oyunları, fuhuş ve çeşitli sapıklıklar, evden kaçma gibi olayların tümünü besleyen, ortaya çıkaran ortama uyuşturucu kültürü adını veriyoruz. Gençlerimizi bu felaketlerin zararlarından korumak, bu alışkanlıkların temeline bulunan uyuşturucu kültürü ile mücadeleye bağlıdır. Gençlerimizi, bu kültürün filizlendiği meyhane, birahane, diskotek, kahvehane ve kumarhane gibi yerlerden  uzak tutmalı; uyuşturucunun panzehiri olan milli ve manevi değerlerimize, yüzyıllardan beri kuşaktan kuşağa geçerek süzülüp gelen geleneklerimize sarılmalarını sağlamalıyız” diye konuştu.

Maltepe Tıp Merkezi Uzmanı Dr. Yüksel Hantaş, arkadaş seçmenin önemine de değinerek konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Eroin bağımlılığının ilk adımı arkadaş kıyağı ile atılır. Eğer arkadaşınız, gerçektende arkadaş değil de bir ayakçı ise, birkaç hafta sonu devam eden bu kıyakçılığı bombalama denilen ikinci aşama izler. Bu aşamada bir gün ziyaretinize gelen ayakçı,  kıyağını yaptıktan sonra giderken, nasılsa yanındaki yüklüce miktarda eroini  almayı unutuverir.  Bir eroinmanın malını asla unutmayacağını bilmediğiniz için kuşkulanmazsınız. Birkaç gün gelip almasını beklersiniz, gelmez. Bir gün yahu şundan bir kere çeksek ne olur sanki dersiniz, sonra bunun gerisi gelir. Mal bittiğinde bombalanmışınız demektir. Artık bir eroin bağımlısı olarak, her yerde kıyakçınızı daha  doğrusu ayakçınızı arar ve kolaylıkla bulursunuz. Özellikle genç yaştaki insanlar arasında guruptan bir ya da birkaç kişinin uyuşturucu kullanması diğerlerinin de en azından bir kez denemesi için yeterli bir neden. Gençler, birbirlerine sigara ikram eder gibi ya da hastalığını iyileştirmek amacıyla ilaç verir gibi uyuşturucu sağlayabiliyorlar. Gençler, arasındaki sohbetin dışında kalmasını istemedikleri arkadaşlarını da kendileri gibi uyuşturucu kullanmaya zorlayabilirler. Kullanmaya itiraz eden arkadaşlarını dışlıyor ya da  arabesk türü tanımlamalarla kendilerince aşağılama yolu seçiyorlar. Okul önleri de artık satıcılar için vazgeçilmez mekânlardan. Esrar bağımlıları, kullandıkları malın içine eroin karıştırılarak bu uyuşturucuya da alıştırılabilirler. Eroin krizleriyle birlikte de bağımlılık başlar.”

Çocuklar ve gençler aileden ve okuldan, zamanla arkadaş çevresinden etkilenirler. Arkadaş çevresinde kabul edilmek için gençler, ekseriya çevresinin baskısına dayanamaz aşağılık duygusu ile uyuşturucu kullanır. Sanıldığının aksine, uyuşturucu ile ilk temas, sokak başında bilinmeyen satıcı vasıtası ile değil, bilakis arkadaş çevresiyle olmaktadır.”

Program sonun da Uzman Dr. Yüksel Hantaş’a çiçek verildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Sağlık

En Çok Okunan Haberler

KÖŞE YAZILARI

KUR’AN MÜSLÜMANLARINA!19 Ağustos 2015

ANKET

ÜNYE ÇEVREYOLU'NU NASIL BULDUNUZ?

Tüm Anketler

HizmetTV İnternet Sitesi - Ünye Haberleri - Ordu Haberleri - Akkuş Haberleri - Fatsa Haberleri - Çaybaşı Haberleri - Aybastı - Gürgentepe - Altınordu - Gülyalı - Gölköy - İkizce - Kabadüz - Kabataş - Kumru - Korgan - Ulubey - Çatalpınar - Çamaş - Mesudiye - Perşembe Haber Resim Video Arşiv
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi