Tuzak Köyünün Büyük Başarısı - HizmetTV İnternet Sitesi
HizmetTV İnternet Sitesi
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | İletişim |

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Tuzak Köyünün Büyük Başarısı

Akkuş'a bağlı 416 kişinin yaşadığı 76 hanelik köyde ikamet eden ailelerden 8 tanesinin çocuğu LYS' de başarılı olarak farklı üniversitelerin fakültelerine yerleşmeye hak kazandılar.

Kategori  Kategori : Kültür Sanat
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 2093
Tarih  Tarih : 18 Ekim 2010, 09:54

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tuzak Köyü: Akkuş'a bağlı Akkuş – Kumru yolunun 17. Kilometresinde 10750metrekare yüzölçümü olan, 416 kişinin yaşadığı 76 hanelik küçük bir köy. Küçük bir köy olmasına rağmen son yıllarda eğitimde büyük başarı gösteren bu köy özellikle bu yıl adeta patlama yaptı. Köyde ikamet eden ailelerden 8 tanesinin çocuğu LYS (Lisans Yerleştirme Sınavları)’nda başarılı olarak farklı üniversitelerin fakültelerine yerleşmeye hak kazandılar. İşin garip tarafı ise köyde LYS’ ye giren tüm öğrencilerin yerleşmesiydi.

 

Konu ile ilgili bilgi veren Tuzak Köyü Muhtarı köyünde eğitimdeki bu başarıda en büyük payın Akkuş 75. Yıl İMKB YİBO olduğunu söyledi. Muhtar Şenel Bolat; “Köyümüz küçük bir köy olmasına rağmen okuyan ve devletin değişik kademelerinde görev yapan insan sayımız çevre köylere kıyaslandığında oldukça fazladır. Zorunlu eğitimin 8 yıla çıkmasıyla birlikte köyümüzdeki İlköğretim Okulu’ndan beşinci sınıfı bitiren öğrenciler taşıma ile Damyeri Köyünde bulunan Damyeri İlköğretim Okulu’na taşındılar. Fakat buraya giden öğrencilerimiz hiç başarılı olamadılar. Gerçi taşıma yaptığımız için biz para kazanıyorduk ama öğrencilerimiz sadece diploma alıyordu. 1999–2004 yılları arasında köyümüzden Damyeri İlköğretim Okulu’na taşınan hiçbir öğrencimiz Anadolu Liselerini kazanamadılar. Çünkü Damyeri İlköğretim Okulu fiziki olarak yetersiz ve branş derslerinde hep öğretmen açığı mevcuttu. Bu da eğitimi sürekli olumsuz etkiliyordu. 2004 yılında Akkuş ilçemizde 720 yatak kapasiteli 75. Yıl İMKB YİBO’ nun açılmasıyla birlikte, 6., 7. ve 8. sınıfa devam edecek öğrencilerimizin buraya planlandığını öğrendik. Önce tüm veliler buna karşı çıktılar. Bazı veliler için çocuğunun akşam evine gelmesi, akşam ve hafta sonları ev işlerinde aileye yardımcı olması okumasından daha önemliydi. Taşıma yapan araç şoförleri bu işe hiç razı olmadılar. Köy ihtiyar heyeti ile birlikte köy sakinleriyle bir toplantı yaptık. O toplantıda çocuklarımızın İMKB YİBO’ya yerleştirilmesini karar verdik. Hiç unutmuyorum o gün içimizden bir veli “Akkuş İlçe Milli Eğitim Şube Müdürünün biri bizim köylü. Eğer bu iş iyi olmasaydı çocuklarımızı YİBO’ya yerleştirmez, taşımaya devam ettirirdi. O bizden daha iyi bilir” dedi bizler de köydeki çocuklarımızın Akkuş 75. Yıl İMKB YİBO’ya yerleştirilmesine karşı çıkmamaya ve çocuklarımızı bu okula göndermeye karar verdik. Meyvelerini de bugün topluyoruz.”  diyen Bolat daha sonra şunları söyledi:

 

“Eğitim biraz uzun süreç istiyor. Akkuş İMKB YİBO’ dan mezun olan bir çok çocuğumuz girdikleri sınavlarda başarılı olarak Anadolu Öğretmen ve Anadolu Liselerini kazandılar. Buralardan da girdikleri üniversite sınavlarında başarılı olarak Üniversiteye yerleştiler.  2009 yılında üç tane kızımız Eğitim Fakültelerinin İngilizce Öğretmenliği, Coğrafya Öğretmenliği ve Rehber Öğretmenliği bölümlerini kazandılar. Bu yıl ikinci sınıfta okuyorlar. Bu yıl ise toplam 8 tane öğrencimiz yine üniversite sınavında başarılı olarak 4 yıllık bölümlere yerleşmişlerdir. Bu öğrencilerimizden biri hariç hepsi Akkuş YİBO mezunudur. Akkuş İMKB YİBO’nun açıldığı günden itibaren 6 yıl süreyle burada idarecilik yapan ve yine Tuzak Köyümüzden olan Adil Altun’ a da teşekkür ederim. Bu öğrencilerimizin hepsinde onun da büyük emeği vardır. Son olarak velilerimize şunu söylemek istiyorum. Çocuklarınızı yatılı vermekten korkmayın. Köyde iş bitireceğim diye çocuklarınızın eğitimlerini engellemeyin.” dedi.

 

İşte Tuzak Köyü’nden 2010 yılında Üniversiteye yerleşen öğrencilerin isimleri ve yerleştikleri bölümler:

 

NO

ADI SOYADI

YERLEŞTİĞİ ÜNİVERSİTE

BÖLÜM

1

Gökhan KAYMAK

Erzincan Üniversitesi

İlahiyat Fakültesi

2

Hakan KAYMAK

Çankırı KARATEKİN Ün.

Fen Edebiyat Fak. Tarih Bölümü

3

Elif ALTUN

19 Mayıs Üniversitesi

Sağlık MYO (4 Yıllık)

4

Mesut ŞEN

Selçuk Üniversitesi

Eğitim Fakültesi Coğrafya Öğretmenliği

5

Songül ARSLAN

Tokat Gazi Osman Paşa Ün.

Eğitim Fakültesi Coğrafya Öğretmenl.

6

Hakan ALTUN

Çanakkale 18 Mart Üni.

Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya

7

Ali ŞAHIN

Giresun Üniversitesi

Eğitim Fak. Fen Bilgisi öğretmenliği

8

Tayfun TÜRK

Kastamonu Üniversitesi

Mühendislik Fak. Orman Mühendisliği

 

 

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Kültür Sanat

En Çok Okunan Haberler

KÖŞE YAZILARI

KUR’AN MÜSLÜMANLARINA!19 Ağustos 2015

ANKET

ÜNYE ÇEVREYOLU'NU NASIL BULDUNUZ?

Tüm Anketler

HizmetTV İnternet Sitesi - Ünye Haberleri - Ordu Haberleri - Akkuş Haberleri - Fatsa Haberleri - Çaybaşı Haberleri - Aybastı - Gürgentepe - Altınordu - Gülyalı - Gölköy - İkizce - Kabadüz - Kabataş - Kumru - Korgan - Ulubey - Çatalpınar - Çamaş - Mesudiye - Perşembe Haber Resim Video Arşiv
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi